Energetické tabuľky potravín nie len na chudnutie

 

Viete akú výživovú hodnotu majú potraviny, ktoré denne skonzumujete? Nezáleží len na kilojouloch (kJ), ale na tom, čo tieto kilojouly tvoria, či sú to tuky, sacharidy, bielkoviny, vláknina a pod. Pozrite si tabuľky energetických hodnôt potravín, ktoré Vám pomôžu pri chudnutí aj pri dodržaní zdravej výživy:

Zelenina, strukoviny, huby                                           Ovocie, orechy, ovocné výrobky

Mlieko, mliečne výrobky, vajcia                                    Mäso, ryby, údeniny

Mlynsko-pekárenské výrobky                                       Tuky

Hotové jedlá, prílohy, rýchle občerstvenie                      Nápoje

Sladkosti

 

Výdaj energie pri aktivite si môžete pozrieť tu.

 

Tuky

Mali by sme dbať na dostatok omega-6 a omega-3 mastných kyselín v strave. Tieto kyseliny patria do skupiny viacnenasýtených mastných kyselín, ktoré sú pre naše zdravie veľmi dôležité. Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, pôsobia preventívne pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Najčastejším zdrojom sú rastlinné tuky a rybí tuk. Celkovo by tuky mali tvoriť asi 20 % nášho celkového denného energetického príjmu, pričom tuky živočíšneho pôvodu by mali predstavovať najviac 20 %. Viac o tukoch sa  dočítate tu. 

 

Bielkoviny

Bielkovina je látka, ktorá je tvorená reťazcom aminokyselín. Bielkoviny, alebo proteíny sa podieľajú na stavbe organizmu, metabolizmu a obranyschopnosti. Z hľadiska zastúpenia základných živín v našej strave by bielkoviny mali tvoriť 30 % denného energetického príjmu. Na 1 kg hmotnosti by sme denne mali skonzumovať 1,2 gramu bielkovín, z čoho by 70 % mali tvoriť bielkoviny rastlinného pôvodu. Viac o bielkovinách sa dočítate tu.

 

Sacharidy

Sú organické zlúčeniny. Väčšina zo sacharidov sú významné prírodné látky, mnoho ďalších je syntetických. Nízkomolekulové sacharidy sú rozpustné vo vode, majú sladkú chuť a označujú sa ako cukry. Makromolekulové polysacharidy sú zväčša bez chuti a sú vo vode rozpustné obmedzene alebo sú úplne nerozpustné. Sacharidy tvoria hlavnú zložku našej potravy, približne 50 %. Zameriavať by sme sa mali najmä na polysacharidy a disacharidy, tzv. dlhé cukry. Viac o sacharidoch sa dočítate tu.

 

Energia

Potravinová energia je množstvo energie, ktorú telo dokáže trávením získať z danej potraviny. Koľko energie spálite pri jednotlivých činnostiach sa dozviete tu.

 

Glykemický index (GI)

Glykemický index alebo “GI“ udáva rýchlosť, za akú organizmus využije glukózu prijatú v potrave.  Pre predstavu,  glukóza má glykemický index 100. Ak  prijmeme potravinu s glykemickým indexom 50, bude glukóza  v tejto potravine využitá za dvojnásobný čas než ako je to pri glukóze. Viac o glykemickom indexe sa dočítate tu.

 

Vláknina

Vláknina je nestráviteľná časť potravy. Pomáha pohybu potravy tráviacou sústavou. Vstrebáva vodu a viaže na seba napríklad cholesterol. Odporučená denná dávka podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre zdravého dospelého človeka je 25–35g denne. Hlavným zdrojom vlákniny sú strukoviny, ovos a niektoré druhy ovocia a zeleniny. Viac o vláknine sa dočítate tu.

 

Cholesterol

Cholesterol je látka, ktorú naše telo potrebuje na tvorbu hormónov a vitamínu D, pomáha tiež spracovávať tuky a je dôležitý na tvorbu bunkových membrán. Množstvo cholesterolu v krvi by nemalo byť väčšie než 5,16–6,18 mmol/l. Vyššia koncentrácia prináša zdravotné riziká.

 

Chudnutie nie je len o počítaní kalórií, ale aj o zložení stravy a pohybovej aktivite. Ak potrebujete poradiť, ako zdravo schudnúť a udržať si zdravie, vyplňte nezáväzne kontaktný formulár nižšie a my sa Vám obratom ozveme. 

Napíšte nám

Vyplňte nezáväzne formulár a my sa Vám obratom ozveme.