Prečo chcem schudnúť

21.11.2013 19:49

Ako si poradiť s hlavou, s emóciami, aby chudnutie prinieslo svoj očakávaný výsledok?Ako si poradiť s hlavou, emóciami, ako s nimi uzavrieť dohodu o „spolupráci a vzájomnom neútočení“, aby naša snaha o zdravé a štíhle telo boli tentoraz naozaj víťazmi?

Zákutiami a nástrahami Vás prevedie psychologička Mgr. Oľga Bindasová.

 

- Chcem schudnúť, potrebovala by som schudnúť – to sú najčastejšie vety, s ktorými k nám do Štúdia prichádzajú klienti. Zdá sa teda, že cieľ majú jasný. Čo by malo viesť ľudí k takémuto rozhodnutiu?

 

Napríklad zistím, že som so sebou dlhodobo nespokojná. Nedá mi to spávať, obťažuje ma to, v práci sa horšie koncentrujem. To, čo mi predtým robilo radosť, mi ju už nerobí, strácam chuť do života. Necítim sa  dobre vo svojom tele. Nadváha či obezita ma už obťažuje fyzicky, psychicky, aj esteticky. Najmä pre nás, ženy je imidžová nespokojnosť osobitne dôležitá. Toto všetko  môže viesť k zníženému sebavedomiu. Rozhodnutie: Chcem schudnúť, by mohlo byť je prvým krokom.

 

- Zo skúseností s klientmi vieme, že v tomto prvom kroku majú všetci jasno. Nie vždy je to však takto aj s druhým ďalším krokom, a pritom práve od neho do značnej miery závisí úspešnosť chudnutia: Prečo chcem schudnúť? Čo mi to prinesie?

 

dpovede na tieto otázky sú pri chudnutí absolútne kľúčové.  Chcem schudnúť preto, že mi manžel povedal: Preboha, rob už so sebou niečo, pozri sa, ako vyzeráš? Chcem schudnúť preto, lebo sa na mňa priatelia, známi tak nejako čudne pozerajú? Toto nefunguje. Toto je externá záležitosť, niečo zvonka. A to bude fungovať len dovtedy, kým mi bude záležať na názore toho človeka. Prestane to fungovať vo chvíli, keď sa napríklad s manželom pohnevám. Čokoľvek, čo pôsobí zvonka, je nedostatočne silný motív. Odpoveď na otázku Prečo to chcem, musí byť vybudovaná ako pevný vnútorný bod. Taký silný, že sa ho budem môcť držať po celý čas, až kým nedosiahnem svoj cieľ, kým neschudnem. 

 

- Napríklad?

 

Zdravie, prijatie a uznanie vlastnej hodnoty. Uvedomenie si toho, čo sa môže stať o týždeň, o pol roka, ak na svojom terajšom stave a situácii nič nezmením. Ak sa rozhodnem neurobiť nič.

 

Pýtala sa Maja Hlavandová

Pokračovanie

 

A čo Vy? Máte skúsenosť s chudnutím vlastným alebo niekoho z Vášho okolia? Čo bolo tou Vašou motiváciou? Čo vo Vašom prípade fungovalo, alebo nefungovalo?  Podarilo sa Vám  splniť si svoj sen?

 

Lydka: Ďakujem za nastavenie zrkadla, v ktorom som uvidela krajšiu možnosť a budúcnosť v zdraví a pohode, pretože mi ukázalo, kde robím chyby. Teším sa na ďalšie stretnutia.

 

 

 

Trápi vás pohľad do zrkadla? Nemusí! Návod na telo,s ktorým by ste
chceli bývať, je tu:


 

E-book zdarma

 

Stiahnite si zdarma e-book "11 najčastejších chýb pri chudnutí a ako sa im vyhnúť", v ktorom sa dozviete, čo (ne)robiť, ak chcete schudnúť. Dnes si ho môžete stiahnuť zdarma tu.

 
 

 

Kontaktujte nás

 
Zdarma e-book o chudnutí

Stiahnite si zdarma e-book "11 najčastejších chýb pri chudnutí a ako sa im vyhnúť", v ktorom sa dozviete, čo (ne)robiť, ak chcete schudnúť. Dnes si ho môžete stiahnuť zdarma tu.

 

Ďalšie zaujímavé články:

Stres a chudnutie

Lenivosťou k chorobe

Zdravá strava je drahá (?)