Huby

24.07.2014 16:55

 

Huby patria medzi potraviny vhodné na chudnutie.Všimli ste si, v koľkých receptoch a kuchárskych knihách venovaných štíhlej línii či chudnutiu sú ako jedna zo surovín použité huby? Posledné tohtoročné júlové dni sú vraj doslova rajom hubárov, prečo sa teda nepozrieť na ne bližšie?

Je pravda, že sú vhodné pri chudnutí?

 

Huby a chudnutie

Ak by sme mali stručne odpovedať na otázku, či sú huby pri chudnutí vhodné, odpoveď by bola: Áno. Rovnako ako prevažná časť zeleniny, aj huby majú nízku kalorickú hodnotu, približne 150 kJ na 100 gramov.

Čo ich ešte robí zaujímavými pri chudnutí, je obsah bielkovín (okolo 4 gramy na 100 gramov). Na zeleninu je to dosť, porovnateľné množstvo bielkovín z ostatných druhov zeleniny má len napríklad kel či ružičková kapusta. Aj preto majú huby prezývku mäso lesa či mäso chudobných.

Obsah vitamínov a minerálnych látok (provitamín A, vitamíny skupiny B, železo, vápnik, draslík, horčík) je síce tiež porovnateľný s ostatnými druhmi zeleniny, pretože však huby potrebujú dlhšiu tepelnú úpravu ako väčšina ostatnej zeleniny (tá by nemala byť kratšia ako 15 minút, a to dokonca ani pri tz. mäkkších druhoch húb), vitamíny sa aj viac strácajú. Potrebné množstvo vitamínov či minerálnych látok teda z húb rozhodne nepokryjeme.

 

Ak sa zaujímate o chudnutie či o udržanie štíhlej línie, viete, že jednou z kráľovných chudnutia, je aj vláknina. V tomto smere hubám zo zeleniny môže konkurovať len napríklad čierny koreň alebo hrášok. Na 100 gramov obsahujú huby okolo 4 gramy vlákniny, ako výživový prínos sa hodnotí aj vyššie zastúpenie nerozpustnej vlákniny.

 

A keď už vymenúvame prínosy húb, určite medzi ne patrí obsah vitamínu D, ktorý väčšina z nás hradí len zo živočíšnych potravín a ktorý huby obsahujú ako jediný druh zeleniny.

 

Pozor na úpravu

Povedali sme síce, že huby sú predovšetkým vďaka vysokému obsahu bielkovín a vlákniny veľmi vhodné pri chudnutí, ale aj v tomto prípade je podstatná ich kuchynská úprava. Nevhodnou úpravou – napríklad vyprážaním môžeme z tejto inak zdravej potraviny urobiť doslova kalorickú bombu. Pretože huby sú ako špongia, dokážu do seba vsiaknuť veľké množstvo tuku. A tak napríklad jedna 150-gramová porcia vyprážaných šampiňónov dodá vášmu telu vyše 2000 kJ, čo je pre ženu pri chudnutí viac ako tretina jej odporúčaného denného kalorického príjmu...

 

Rada pre mamičky

Pretože huby obsahujú veľa nerozpustnej vlákniny a sú ťažšie stráviteľné, deti do 3 rokov by ich vôbec nemali konzumovať, tie staršie, do 6 rokov len v podobe polievky.

 

Maja Hlavandová

 

 

 

Trápi vás pohľad do zrkadla? Nemusí! Návod na telo,s ktorým by ste
chceli bývať, je tu:


 

E-book zdarma

 

Stiahnite si zdarma e-book "11 najčastejších chýb pri chudnutí a ako sa im vyhnúť", v ktorom sa dozviete, čo (ne)robiť, ak chcete schudnúť. Dnes si ho môžete stiahnuť zdarma tu.