Detoxikácia, pôst a spol.

06.04.2014 12:44

 

Práve v tomto období sa to na nás hrnie zo všetkých strán. Reklamné letáky sú plné prostriedkov na upratovanie, lifestylové časopisy a magazíny zasa detoxikačných kúr, pôstnych diét či dokonca očistných hladoviek a výplachov čriev.  Nič proti upratovaniu, je potrebné. Aj v domácnosti, aj v tele. Ale...  Každá minca má dve strany. A tak je to aj s pôstmi, detoxikáciou a spol.Práve v tomto období sa to na nás hrnie zo všetkých strán. Reklamné letáky sú plné prostriedkov na upratovanie, lifestylové časopisy a magazíny zasa detoxikačných kúr, pôstnych diét či dokonca očistných hladoviek a výplachov čriev.

Nič proti upratovaniu, je potrebné. Aj v domácnosti, aj v tele. Ale...

Každá minca má dve strany. A tak je to aj s pôstmi, detoxikáciou a spol.

Veľmi často sa najmä u klientov, ktorí k nám do Štúdia zavítajú po prvýkrát, stretávam s pôstmi a detoxikáciou, ktoré ani z hľadiska chudnutia, ani zo zdravotného hľadiska nie sú – mierne povedané – optimálne.

Skôr, než sa teda do nejakej formy upratovania vášho tela pustíte aj vy, pozrite sa, na čo by ste si mali dávať pozor.

 

Nič, len bylinkové čaje a zeleninové šťavy

Asi najčastejší spôsob, ku ktorému sa uchyľujeme. Rôzna je len dĺžka – u niekoho 3-4 dni, u iných 10 – 14 dní.

Hlavný a veľmi podstatný nedostatok je, že pri tomto spôsobe očisty nemá telo dostatočné množstvo bielkovín. Bielkoviny potrebujeme nielen chudnutí, ale pri chudnutí obzvlášť – lebo nám pomáhajú budovať beztukovú svalovú hmotu. Ak ju začneme strácať, spomalíme si metabolizmus. A to je to, čo práve nechceme, lebo si tým so stopercentnou istotou privodíme jo-jo efekt.

Navyše, telo si bielkoviny nevie uschovať do rezervy, potrebujeme mu ich dodávať v potrebnom množstve každý deň.  Potrebuje ich aj náš imunitný systém, ktorý si takto môžeme paradoxne oslabiť.

Ak sa vám po takejto očiste zhorší kvalita nechtov, začnú sa vám lámať a zbadáte, že vám nejako viac začali vypadávať vlasy, nemali by ste sa čudovať.

A ešte niečo – kvôli zachovaniu enzýmov a ďalších dôležitých látok nachádzajúcich sa v zelenine a ovocí, je kľúčové, aký mixér alebo odšťavňovač používate. Mnohé pracujú pri takých obrátkach, ktoré tieto cenné látky zničia.

 

Hladovky, výplachy čriev ...

a popíjanie rôznych roztokov, pri ktorých si musíte brať dovolenku, ja osobne považujem za zdravie ohrozujúce aj pre inak zdravých ľudí.  

Ako si teda vyčistiť telo?

Najmä rozumne a najmä nie nárazovite.

Ruku na srdce – ak by sme sa tri mesiace neumývali, pomohlo by nám, keby sme si potom na týždeň ľahli do vane s vodou, do ktorej sme vyliali celú fľašu peny do kúpeľa? Nie je rozumnejšie čistiť a upratovať si telo tak, aby sme mu naozaj pomohli, každý deň?

Ako? Tak, že budeme prijímať dostatočné množstvo tekutín, vlákniny, že si dva-trikrát do týždňa doprajeme tzv. odľahčený deň bez živočíšnych bielkovín (s výnimkou rýb), že si doprajeme čas aj na odpočinok, aj na pohyb, že sa nebudeme stresovať hlúposťami, že rôzne vyprážance a údeniny budú v našom jedálnom lístku len výnimočne, že biele pečivo vymeníme za celozrnné, že zabudneme na sladké nápoje a jednoduché cukry nebudú na našom stole každý deň.

 

Ste sklamaní? Zdá sa vám to príliš triviálne na to, aby to naozaj aj fungovalo a stačilo na vyčistenie tela? Možno máte pravdu. Všetko závisí od toho, ako často ste si telo umývali znútra dosiaľ. Ale aj v takomto prípade existuje pomoc napríklad v podobe vlákninových prípravkov, Aloe a ďalších byliniek, ktoré vaše telo pohladkajú a neublížia mu.

 

Ak si nie ste istí, čo by ste mali v rámci poumývania vášho tela znútra urobiť, vyplňte Kontaktný formulár a my vám v závislosti od vášho jedálneho lístka a spôsobu života ušijeme tú vašu „penu do kúpeľa“ na mieru.

 

Maja Hlavandová

 

Trápi vás pohľad do zrkadla? Nemusí! Návod na telo,s ktorým by ste chceli bývať, je tu:


 

E-book zdarma

 

Stiahnite si zdarma e-book "11 najčastejších chýb pri chudnutí a ako sa im vyhnúť", v ktorom sa dozviete, čo (ne)robiť, ak chcete schudnúť. Dnes si ho môžete stiahnuť zdarma tu.