BMI kalkulačka

BMI (body mass index) kalkulačka je veľmi jednoduchý nástroj, podľa ktorého sa dá zisťiť, či máte normálnu zdravú váhu, či ste podvyživený, alebo máte nejaké kilá naviac. Vyplňe hodnoty v kalkulačke a zistite, ako na tom ste s BMI - Body mass index.

BMI kalkulačka
18,5 – 24,9: pásmo normálnej hmotnosti. Zdravotné riziká minimálne.
25,0 – 29,9: nadváha. Zdravotné riziká nízke až mierne zvýšené.
30,0 – 34,9: obezita 1. stupňa (mierna). Zdravotné riziká vysoké.
35,0 – 39,9: obezita 2. stupňa (stredná). Zdravotné riziká vysoké.
40 a viac: obezita 3. stupňa (ťažká). Zdravotné riziká veľmi vysoké.

 

Zoberte, prosím, do úvahy, že BMI predstavuje len orientačné hodnotenie obezity. Nezachytáva podiel beztukovej hmoty a podiel tuku.

 

Z hľadiska posudzovania zdravotných rizík je okrem množstva tuku v tele dôležité aj to, kde sa vám tuk prevažne ukladá. Podľa tohto kritéria rozlišujeme dva typy obezity, a to:

  1. androidný  (tzv. mužský, typ jablko) – tuk sa ukladá prevažne v oblasti brucha a hrudníka. Takýto typ ukladania tukov je priamo spojený so vznikom srdcovocievnych rizikových faktorov, akými sú: vysoká hladina cukru v krvi, vysoký krvný tlak a porucha metabolizmu tukov, ktoré môžu viesť k vzniku srdcovocievnych ochorení a k cukrovke
  2. gynoidný (tzv. ženský, typ hruška) – podkožný tuk sa ukladá najmä na bokoch a stehnách. Tento typ obezity je zo zdravotného hľadiska menej rizikový ako mužský typ obezity.

 

V minulosti sa posudzoval androidný alebo gynoidný typ obezity podľa pomeru pás – boky (tzv. WHR).

 

Hodnotenie muži:

do 0, 85: gynoidný typ obezity

0,85 – 0,90: súmerné rozloženie tuku

0,90 – 0,95: skôr androidný typ

Nad 0,95: androidný, rizikový typ

 

Hodnotenie ženy:

Do 0,75: gynoidný typ obezity

0,75 – 0,8: súmerné rozloženie tuku

0,80 – 0,85: skôr androidný typ

Nad 0,85: androidný, rizikový typ

 

V súčasnosti sa za dostatočný ukazovateľ kardiovaskulárnych a metabolických ochorení považuje iba obvod pásu. Meria sa v polovici vzdialenosti medzi vrcholom bedrového kĺbu a spodným okrajom posledného rebra.
 

Zvýšené riziko                        Vysoké riziko

Muži       > 94 cm                       > 102 cm

Ženy      > 80 cm                       >  88 cm

 

Presné informácie nielen o rozložení tuku, o množstve svalov, o množstve orgánového (tzv. viscerálneho tuku, dôležitého ukazovateľa na posúdenie zdravotných rizík súvisiach s civilizačnými ochoreniami), ale aj ďalšie ukazovatele dôležité na posúdenie zdravotných rizík súvisiacich s vašou hmotnosťou poskytuje meranie na tzv. medicínskych analyzéroch (Tanita, Bodystat, InBody).

 

V našom štúdiu Vám sprvíme analýzu japonským analyzérom TANITA BC – 545 založenom na najnovšej technológii a výskume. Možete sa objednať prostredníctvom formulára nižšie, alebo využite kontakty na tomto webe.

Napíšte nám

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám obratom ozveme.